MPU

Miejska Pracownia Urbanistyczna

 

Plan zagospodarowania
 
30 marca 2021 Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla terenu Radojewo Wschód (Starego Radojewa). 
   
Na części działki, na części łąki i las. Tak będzie na terenie objętym dziś miejscowym planem zagospodarowania. Część terenów została wyłączona z zabudowy, na pozostałym obszarze mogą powstawać domy mieszkalne, ale tylko jednorodzinne. Działek nie będzie też można za bardzo dzielić.
Ostatecznie radni część objętego planem obszaru wyłączyli całkowicie z zabudowy, a na części dopuścili zabudowę mieszkaniową, ale tylko jednorodzinną.
 
May be an image of map
    
Chroniony będzie pałac rodziny von Treskow i sąsiadujący z nim park. Pałac może jednak pełnić funkcję mieszkaniową. Radni wyłączyli też jedną działkę z obszaru, na którym jest zakaz zabudowy, i dopuścili tam zabudowę zagrodową, bo jej właściciel dostał już wcześniej na taką inwestycję pozwolenie na budowę i plan musiał to uwzględnić.
 
Zakaz palenia węglem
W planie został też ujęty zapis zakazujący używania w budynkach pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe. Zakaz nie dotyczy jednak kominków. Na części działki, na części łąki i las. Tak będzie na terenie objętym dziś miejscowym planem zagospodarowania

wiesław rygielski

 --------------------------------------------------

Debata publiczna (on-line) mpzp (miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego) dla starego Radojewa i rejonu pałacu i parku Radojewo 

Odbyła się 13 stycznia 2021r

MPU przedstawiło kolejną wersje planu





--------------------------

 Nowe Studium - w trakcie opracowywania przez MPU

Na końcu tej strony znajdują się:

Uwagi jakie Zarząd Osiedla - po zebraniu wszelkich uwag jakie spłynęły w terminie do zarządu jak i wypowiedzianych na zebraniu mieszkańców w świetlicy na Morasku - wysłał w terminie do MPU do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, które jest opracowywane.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
lipiec 2020

Jak napisać uwagi do Studium, tak, aby formalnie przeszły proces rozpatrywania.

Kto może?

Każdy, czyli zarówno osoby prawne jak i fizyczne; pojedyncze osoby jak i organizacje.

Do kiedy?

Uwagi składamy jak podano: „w nieprzekraczalnym terminie do dnia 19 sierpnia”.- to termin zebrania w świetlicy na Morasku poświęconemu zebraniu i omówieniu wniosków. Po tym terminie Zarząd Osiedla prześle wnioski do MPU

Jak napisać uwagi do Studium?

Należy w dokumencie umieścić:

– swoje imię i nazwisko,

– adresata, w tym wypadku: MPU Poznań poprzez Radę Osiedla Morasko-Radojewo

– napisać czego dotyczy nasza uwaga: Uwaga do projektu Studium zagospodarowania przestrzennego Miasta

– napisać treść uwagi i uzasadnienie,

– podpis.

Jak to wysłać?

Zakończył się etap przyjmowania indywidualnie składanych uwag. Obecnie jedyna możliwością jest złożenie poprzez Radę Osiedla, pisemnie:

- na zebraniu 19 sierpnia

- przesłać do Zarządu Osiedla na adres  morasko2000@gmail.com

Jaką drogę przejdzie złożona uwaga?

1)      Twój dokument trafi wpierw do MPU do zajmujących się sprawą urzędników. Zostanie sprawdzona formalna poprawność,

2)      MPU wyznacza termin konsultacji społecznych po przygotowaniu projektu Studium (zapewne początek 2021r).

3)      Interesanci w czasie konsultacji społecznych mogą zgłaszać uwagi do zaproponowanych przez planistów rozwiązań.

4)      Uwagi mogą nie zostać rozpatrzona pozytywnie przez prezydenta. Rada Miasta tak samo jak prezydent może wnieść/lub nie wnieść uwagi do projektu Studium.

5)       Odrzucone uwagi nie podlegają ponownemu rozpatrzeniu.

6)      Rada Miasta uchwala przygotowane Studium

 ----------------------------------------------------------------------------------------------

Videokonsultacje dotyczące projektów mpzp

na platformie ZOOM, to której dostęp wykupił magistrat Poznania.  Co pewien czas MPU (Miejska Pracownia Urbanistyczna) ogłasza konsultacje społeczne na platformie ZOOM.
Informacje o wyłożonych do konsultacji mpzp i videokonsultacjach publikowane są na stronach internetowej  MPU http://www.mpu.pl

przykładowe videokonsultacje sierpień 2020r:

dyskusja publiczna dotycząca projektu mpzp „Morasko – Radojewo – Umultowo” Radojewo Zachód, część B w Poznaniu

link do zdalnej dyskusji: https://zoom.us/j/96802107057?pwd=NVMwNDZoeU1QVmJJZjlrVjlQL08yQT09
Meeting ID: 968 0210 7057
Passcode (hasło): 579918

-----------------------------------------------------------

lipiec 2020

Ogłoszenie o pracach nad nowym STUDIUM


Poznań jak każde miasto zmienia się.

Trwają pracę nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania. 24 czerwca rozpoczął się I etap konsultacji społecznych. W jego ramach odbyło się spotkanie z przedstawicielami rad osiedli.

Rady Osiedli mają czas do 31 sierpnia na zgłoszenie swoich uwag.

19 SIERPNIA zapraszam na rozmowy o uwagach do studium  (siedziba Rady Morasko). Uwago można tez przesłać pocztą elektroniczną na adres Osiedle_Morasko@um.poznan.pl.

Po tym czasie Zarząd Osiedla sformułuje uwagi i prześle do MPU (Miejska Pracownia Urbanistyczna).

Tu znajdziecie materiały wyjściowe MPU do studium https://we.tl/t-8BR73fEcFR.  Zainteresowani niech zwrócą uwagę, że jest 6 prywatnych wniosków z naszych osiedli o zmianę studium.

W razie problemów proszę o kontakt

Aktualnie obowiązujące Studium powstało 2014 roku. Od tego czasu mocno zmieniły się uwarunkowania społeczne, gospodarcze, prawne. A mieszkańcy coraz bardziej świadomi są roli zieleni w mieście czy nieuchronności zmian klimatu. Dodatkowo pandemia COVID 19 uświadomiła nam jak ważne jest abyśmy blisko miejsca zamieszkania mieli także możliwość kontaktu z naturą, miejsca odpoczynku i zielonego resetu.

wiesław rygielski
------------------------------------------------------------------- 
 
Uwagi jakie Zarząd Osiedla wysłał w terminie do MPU - po zebraniu wszelkich uwag jakie spłynęły w terminie do zarządu jak i wypowiedzianych na zebraniu mieszkańców w świetlicy na Morasku 
 

Rada Osiedla Morasko-Radojewo

Jednostka Pomocnicza Miasta Poznania

W Poznaniu, 28 sierpnia 2020r.

 

Miejska Pracownia Urbanistyczna 

ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań, mpu@poznan.mpu.pl

 

Wnioski i sugestie Zarządu Osiedla do nowo tworzonego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania

 

Zatrzymaniem przestrzennego chaosu (zob. Kusiak 2017) i degradacji krajobrazu i przestrzeni publicznej (zob. Springer 2013; Kajdanek 2012; Jałowiecki, Łukowski 2007), ochrona krajobrazu i środowiska przyrodniczego oraz lepsza jakość życia mieszkańców w Morasku i Radojewie jest celem nadrzędnym naszych wniosków i sugestii. Bez radykalnych zmian obecnych praktyk w zakresie planowania przestrzennego, przypadkowego wydawania WZ i pozwoleń budowlanych, trudno wyobrazić sobie możliwość skutecznego zmierzenia się z wyzwaniami, jakie stają przed polskimi miastami związanymi m.in. ze zmianami klimatycznymi i zrównoważonym rozwojem.

 

Pod wpływem opinii publicznej politycy skręcili w „zieloną stronę”. Ekologia, ochrona środowiska i zmiany klimatu stają się wreszcie tematami nr 1 i mamy nadzieję, ze tak też będzie w Studium. Mieszkańcy i zarząd wyrażają opinie o potrzebie uwzględnienia zielonej infrastruktury (green infrastructure) w planowaniu urbanistycznym na Morasku i w Radojewie, jako nowej idei holistycznego zarządzania krajobrazem i środowiskiem przyrodniczym miasta.

1.    Jeżeli chodzi o  Analizę wniosków do zmiany SUiKZP Miasta Poznania Poznań, grudzień 2019 r. MORASKO – RADOJEWO, MPU to Zarząd Osiedla stanowczo popiera propozycje  ZMIANY: (15) MN na ZO, (16) MN* na ZO. Rada osiedla w lipcu br. złożyła wniosek grantowy do Biura Prezydenta o założenie w tym rejonie nowego typu parku miejskiego – ekologiczno-edukacyjnego.

 

W ogólnym ujęciu Zarząd popiera wnioski z analizy MPU potrzeb zmian w Studium, zwłaszcza zmiany def. „zabudowy willowej”, wzmocnienie systemu klinowo-pierścieniowego, zmiany polityki dotyczącej wód opadowych i roztopowych, uwzględnienie zagadnień wynikających z plany adaptacji Miasta do zmian klimatycznych, uzupełnienia brakujących form ochrony zieleni jak Łęgi Różanego Potoku (użytek ekologiczny), uwzględnienie nowych programów ochrony powietrza dla metropolii poznańskiej.

 

2.    Na wniosek grupy mieszkańców Zarząd Osiedla – popierając wniosek – przedstawia propozycję, aby tereny oznaczone numerem 4 i 5 w analizie wniosków do zmiany SUiKZP Miasta Poznania dla obszaru Morasko – Radojewo (grudzień 2019), oznaczone jako U, docelowo zostały oznaczone jako ZO – tereny zieleni nieurządzonej, tereny leśne i do zalesień, użytki rolne, nieużytki, tereny zadrzewione, wody powierzchniowe 

Mieszkańcy  wskazują, że przeznaczenie powołanych terenów na tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przyniesie negatywne konsekwencje dla dzielnicy Morasko jako położonej w bliskim sąsiedztwie terenów o dużych walorach przyrodniczych i całkowicie zakłóci harmonię architektoniczną. Szkodę odniesie -  bardzo ważna w dobie spadku bioróżnorodności i kryzysu klimatycznego - fauna i flora Osiedla. Z uwagi na ochronę przyrody zasadne byłoby określenia przeznaczenia tych terenów, jako terenów zielonych, które nie są przeznaczone pod zabudowę.

Przeznaczenie powołanych terenów na tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej zakłóci ład architektoniczny i spowodują zwielokrotniony wzmożony ruch samochodowy na ulicy Szklarniowej. Mając na uwadze, że na przedmiotowym obszarze może powstać grubo ponad 100 deweloperskich domów jednorodzinnych, a przeciętnie każda rodzina posiada dwa samochody (czy nawet przelicznik 1,6), ruch pojazdów na ulicy Szklarniowej może wynosić nawet ok. 200 pojazdów w ciągu jednej godziny. Należy zauważyć, że obecni mieszkańcy ul. Szklarniowej wybrali to miejsce do życia właśnie z uwagi na jego walory przyrodnicze, panujący tu spokój i dalekie usytuowanie od miasta i zgiełku.

Domy położone przy ul. Szklarniowej, jak i poza zurbanizowanym centrum Moraska, charakteryzują się zabudową ekstensywną – domy położone na dużych działkach. Ewentualnie przeznaczenie danych terenów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną - zdaniem mieszkańców i Zarządu Osiedla - powinno być dokonane tylko i wyłącznie przy założeniu, że będzie to zabudowa ekstensywna – rezydencjonalna, czyli taka jaka obowiązuje obecnie przy ul. Szklarniowej. W przeciwnym przypadku dojdzie do całkowitego zakłócenia ładu architektonicznego.

Zatem jeżeli antropopresja deweloperów jest silniejsza niż nasza argumentacja Zarząd Osiedla nalega na przeznaczenie ww. terenów do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej ekstensywnej. W analizie wniosków do zmiany SUiKZP Miasta Poznania dla obszaru Morasko – Radojewo proponuje się zmianę przeznaczenia tych terenów jako MN* - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej o specjalnych warunkach zabudowy i zagospodarowania (numer 4) oraz MN – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (numer 5). Dziabeł tkwi jednaj w szczegółach.

Powołujemy się na założenia obowiązującego Studium, w których zakłada się, że działki budowlane im dalej od obecnych centrów urbanizacji na Morasku tym powinny być większe. Sugerujemy więc, aby w rejonie, gdzie są tereny oznaczone numerem 4 i 5 w analizie wniosków do zmiany SUiKZP oraz tereny leżące do granic terenów przeznaczonych pod cel publiczny (UAM) oraz do osiedla Umultowo, miały podziały geodezyjne na działki nie mniejsze niż 2000m2.

Zarząd wnioskuje o bezwzględne zachowanie (pozostawionego wolnego od zabudowy) niewielkiego trzcinowiska znajdującego się pośrodku ww. terenu, a które wiosną stanowi miejsce rozrodu płazów. Ponadto jest to żerowisko nietoperzy. Miejsce to jest skomunikowane ciągami zakrzewień śródpolnych z terenami istotnymi dla gatunków zwierząt chronionych, znajdujących się poza granicami projektu Studium.

Gatunki zwierząt chronionych stwierdzone przez KPKP w tym miejscu:

ssaki: nocek rudy Myotis daubentonii, karlik malutki Pipistrellus pipistrellus, borowiec wielki Nyctalus noctula; płazy: ropucha szara Bufo bufo, żaba trawna Rana temporaria, żaba moczarowa Rana arvalis, żaby zielone Rana esculenta complex.

Absolutnie uzasadnionym wydaje się konieczność zachowania trzcinowiska wraz z przylegającymi do niego zakrzewieniami i terenami znajdującymi się w obniżeniu, które okresowo są podtapiane. Zachowanie samego trzcinowiska, a tym samym odizolowanie go od sąsiadujących szpalerów zakrzewień doprowadzi do rozchodzenia się płazów po uliczkach wybudowanego dookoła osiedla i ich nieumyślnego rozjeżdżania przez pojazdy mieszkańców (podobna sytuacja ma miejsce w innych miejscach Poznania, gdzie setki płazów co roku ginie rozjeżdżanych przez pojazdy).

Z powodu planów dewelopera intensywnej zabudowy ww. terenów przedstawiciel Zarządu Osiedla Morasko-Radojewo na rozprawie administracyjnej  22 stycznia 2020r. negatywnie opiniowała plany budowy osiedla mieszkaniowego przez dewelopera w rejonie ulic Szklarniowa/Huby Moraskie. Opinia negatywna jest uwarunkowana okolicznościami, które zawiera załącznik do niniejszych uwag.

Zarząd podtrzymuje swoje stanowisko, że jakakolwiek zabudowa na ww. terenie powinna być uwarunkowana udrożnieniem dojazdu do i z planowanego osiedla:

a) poprzez rozwiązanie komunikacyjne nie wpływające negatywnie na spiętrzenie ruchu samochodowego na drogach dojazdowych obecnej zabudowy obszaru ulic Hodowlana-Szklarniowa

b) preferowanie rozwiązania polegające na budowie ulicy lokalnej łączącej teren dewelopera bezpośrednio w kierunku południowym z proponowanym w koncepcji nowej organizacji ruchu drogowego na północy Poznania parkingiem Park & Ride przy przystanku kolei metropolitalnej "Kampus UAM", tzn. przez teren UAM, optymalnie częściowo już istniejąca ulicą wewnętrzną na terenie UAM (por. punkt 19, zob. załącznik)

3.    Generalnie Społeczność Moraska i Radojewa, zebrana na zebraniu mieszkańców zwołanego przez Zarząd osiedla 19 sierpnia oraz wypowiadająca się w mailach do Rady i Zarządu Osiedla opowiada się za utrzymaniem w mocy wszystkich terenów pod ZO, oprócz niżej wskazanych sytuacji/nieruchomości (to sytuacja typowa będąca odzwierciedleniem syndromu NIMBY).

I tak Zarząd sugeruje rozważyć:

        I.            pozostawienie bez zmian zapisu przeznaczenia terenu na działkach o nr ewidencyjnych: 7/1, 7/2, 7/3, 7/8, 7/11 arkusz 04, obręb Radojewo – w obowiązującym studium jako MN* - zabudowa jednorodzinna na specjalnych warunkach.

      II.            zmianę zapisów studium dla terenów działki o nr ewidencyjnym 69 arkusz 04, obręb Radojewo  z obecnie obowiązującym Studium jako ZO   i zakwalifikowanie go jako tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną MN* - zabudowa jednorodzinna na specjalnych warunkach.

    III.            zmianę zapisów studium dla terenów działek przyległych do ul. Okolewo o numerach ewidencyjnych: 43/1, 42/6, 42/7, 42/8, 42/9, 42/10, 42/11, 42/12, 42/13, oraz znajdujących się między ul. Poligonową, a ul. Glinienko  o numerach ewidencyjnych 42/5, 42/4, 42/3, 42/2  ark. 38  obręb Morasko oznaczonych jako ZO i zakwalifikowanie go jako tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną MN* - zabudowa jednorodzinna na specjalnych warunkach. Działki te mają dostęp do drogi publicznej, po której drugiej stronie jest zabudowa mieszkaniowa. Przeznaczenie ww. działek na MN* (z naciskiem na specjalnych warunkach) zmniejszy antropopresję na środowisko na północ od danych działek.

    IV.            pozostawienie bez zmian zapisu przeznaczenia terenu na działkach o nr ewidencyjnych: nr 301/9 oraz 301/10, ark. 22, obręb Morasko– w obowiązującym studium jako MN* - zabudowa jednorodzinna na specjalnych warunkach.

 

Uzasadnienie:

Ad I: Pozostawienie terenu bez zmian MN* na terenach działek geodezyjnych 7/1, 7/2, 7/3, 7/8, 7/11 arkusz 04, obręb Radojewo pozwoli na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną na specjalnych warunkach która już sama w sobie daje obostrzenia i nie ma potrzeby na tym terenie wprowadzania zakazu zabudowy; tym bardziej, że bezpośrednim sąsiedztwem tego terenu jest zabudowa mieszkaniowa oraz usługowa.

Ad II: Dokonanie zmiany przeznaczenia  terenu na  MN* na terenie działki o nr ewidencyjnym 69 arkusz 04, obręb Radojewo pozwoli na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną na specjalnych warunkach, która już sama w sobie daje obostrzenia i nie ma potrzeby na tym terenie wprowadzania zakazu zabudowy; tym bardziej, że bezpośrednim sąsiedztwem tego terenu jest zabudowa mieszkaniowa.

Ad III: Wyżej opisany obszar jest zajęty głównie przez użytki rolne i nieużytki oraz tereny zadrzewione. Użytki rolne jak i nieużytki zajmują 82% powierzchni wnioskowanego terenu. Tereny zadrzewione zajmują 18 % powierzchni objętej wnioskiem i stanowią zadrzewienia częściowe na zaledwie 6 działkach z wymienionych wyżej we wniosku. W związku z tym trudno uznać, aby tereny zadrzewione dominowały na tym terenie. Pozostałe formy terenu jak wody powierzchniowe, tereny do zalesień, tereny leśne i tereny zieleni nieurządzonej w zasadzie nie występują na terenie objętym wnioskiem. Ponadto wokół terenu objętego wnioskiem występuje pojedyncza zabudowa mieszkalna, jednorodzinna. Na przykład przy ul. Glinienko,  na północ od terenu objętego wnioskiem, znajduje się zabudowa mieszkalna, jednorodzinna będąca zabudową zagrodową. Poniżej, przy tej samej ulicy, na wysokości wnioskowanego terenu, również znajduje się zabudowa mieszkalna, jednorodzinna składająca się z zespołu budynków mieszkalnych i gospodarczych.  Na południe od wnioskowanego terenu znajduje się zabudowa mieszkalna, jednorodzinna, która jest objęta MPZP, gdzie ulica Okolewo stanowi granicę planu miejscowego. W związku z powyższym, zabudowa wskazanego terenu objętego wnioskiem, będzie stanowić naturalną kontynuację istniejącej na tym terenie zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej. Istniejące tereny zadrzewione, czy też po prostu istniejąca zieleń, będzie stanowiła cenne uzupełnienie tej zabudowy i podniesie jej walory użytkowe jak i zdrowotno-estetyczne, pozwalając na bezpośredni kontakt z innymi drzewami niż te uprawiane w przydomowych ogródkach.

Ad IV: Wprowadzanie nowych terenów zieleni kosztem działek prywatnych, w sytuacji gdy prowadzone są prace nad planem miejscowym i toczy się postępowanie administracyjne mające na celu ustalenie warunków zabudowy dla przedmiotowego terenu jest działaniem uszczuplającym potencjał inwestycyjny omawianego terenu.  Zauważyć należy, że na przedmiotowych terenach, w pobliżu znajdują się już tereny ZO wyznaczone zarówno w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, jak i we wprowadzonym na podstawie powyższego Studium – miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru "Morasko-Radojewo-Umultowo" rejon ul. Lewandowskiego część A (Uchwałą Rady Miasta Poznania zatwierdzająca mpzp nr V/50/VIII/2019 z dnia 8 stycznia 2019 r.).

4.    Każdorazowo, kiedy zachodzi opcja zmiany przeznaczenia terenu z ZO na inny, czy odwrotnie, wnosimy o opracowanie aktualnego opracowania ekofizjograficznego, analizę istniejących stanowiskach lęgowych płazów, ekspertyzę ornitologiczną, analizę hydrologiczną itp., które powinny wskazywać warunki utrzymania równowagi przyrodniczej i zasady racjonalnej gospodarki zasobami środowiska naturalnego zgodnego z Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu, lub wskazywać na możliwość zabudowy bez znaczącego uszczerbku dla otaczającej przyrody.

5.    Za niezbędne Zarząd uznaje zgłaszane przez mieszkańców wprowadzenie łączników:

a)      łączników pomiędzy ulicami prostopadłymi do ulic zbiorczych Morasko i Radojewo, tak aby możliwe było przemieszczanie się ludzi po Osiedlu bez potrzeby wychodzenia na obciążone ruchem kołowych bez ciągłego chodnika ulice zbiorcze  (np. pomiędzy ulicami Przedwiośnie-Huby Moraskie-Szklarniowa-Hodowlana-Nad Różanym Potokiem)

b)      łączników zieleni pomiędzy terenami zieleni, zwłaszcza tymi znajdującymi się w pierścieniach systemu zieleni Miasta. W nowym studium powinno dążyć się do maksymalizacji ciągłości terenów zieleni. Ciągłość taką zakładał stworzony w 1934 r. system klinowo-pierścieniowy łączący podmiejskie lasy z parkami miejskimi i zielenią forteczną. System ten miał gwarantować mieszkańcom Poznania możliwość dotarcia w każde miejsce poruszając się wyłącznie w otoczeniu ciągów zieleni. Dzisiaj dla części Poznaniu pozostaje tylko namiastka w postaci zielonych (ekologicznych) łączników – o ile przetrwają

c)      łącznika terenów rekreacyjnych w zarządzie Rady Osiedla (oznaczenie geodezyjne: obręb 54 arkusz 16 działka 143/1) z parkingiem przy rezerwacie meteorytowym oraz z Górą Moraską

 

6.    Mieszkańcy popierając program małej retencji uważają jednak, że to nie sztuczne zbiorniki retencyjne są najważniejsze. Zwłaszcza nie takie, które lokalizowane są na bogatych ekosystemach , które w trakcie budowy sztucznego zbiornika zostaną zniszczone (vide na Różanym Potoku spływającym z Góry Moraskiej), które już wyznaczyli melioranci i hydrotechnicy bez konsultacji z niezależnymi przyrodnikami i ekologami. Planowanie zbiornika retencyjnego nie zmieni sytuacji rolnictwa na Morasku i w Radojewie, zlokalizowanego dalej na północy. Retencja musi związana być z dbałością i rozbudową zielono-błękitnej infrastruktury, bez megalomańskich zapędów. Tak jak Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. środowiska, tak mieszkańcy i Zarząd Osiedla negatywnie opiniują projekt zbiornika retencyjnego przy ul. Deszczowej na Morasku  (zob. załącznik)

7.    Wnosimy o poszanowanie i zachowanie w Studium wszystkich dzisiaj naturalnych powierzchni retencji (stawy, zbiorniki, strumienie, terenów podmokłych, obniżenia bez i odpływowe), które pozytywnie wpływają na jakość życia w mieście, w tym zdrowie mieszkańców. Woda w mieście obniża też temperaturę powietrza, co w czasie upałów jest kluczowe. Zachowanie i odtwarzanie naturalnych terenów podmokłych i nadrzecznych to najlepsza metoda retencjonowania wody opadowej. Naturalna retencja jest jednym z warunków realizacji uchwały Rady Miasta przyjmującej Program adaptacji miasta do zmian klimatycznych. Miejsca te, wraz z taczającą je przyroda są bezcennym siedliskiem zagrożonej fauny i flory. Przykładowo staw przy ul. Huby Moraskie, wraz z otaczającymi zadrzewieniami, jest miejscem rozrodu płazów oraz wodopojem i żerowiskiem nietoperzy, które odgrywają ważną role w środowisku przyrodniczym Miasta.

Gatunki zwierząt chronionych stwierdzone przez KPKP (Klub Przyrodników koło Poznańskie, zob. załącznik) w tym miejscu to:

ssaki: borowiec wielki Nyctalus noctula, karlik malutki Pipistrellus pipistrellus, mroczek późny Eptesicus serotinus;  płazy: ropucha szara Bufo bufo, ropucha zielona Bufo viridis, żaba trawna Rana temporaria, żaby zielone Rana esculenta complex; gady: jaszczurka zwinka Lacerta agilis

8.    Wnosimy o zachowanie wszystkich istniejących lasów prywatnych, obszarów lasów komunalnych oraz lasów państwowych na terenie osiedli i nie dopuszczanie na tych terenach nowych obszarów zabudowy.

9.    Wnosimy o wprowadzenie zapisów w Studium regulujących zabudowę wzdłuż brzegów jezior i stawów, z naciskiem na pozostawienie wolnego dostępu dla mieszkańców do akwenów wodnych, a także utrzymanie pasów ochronnych zieleni. Należy uniemożliwić dalszą zabudowę mieszkaniową bezpośrednio przy jeziorach i stawach. Nowe Studium powinno zapewniać mieszkańcom szeroki i swobodny dostęp do jezior i stawów. Obecnie dostęp do jezior stanowi pole niezadowolenia mieszkańców, m.in. przy jez. Umultowskim, gdzie dostęp jest praktycznie uniemożliwiony. Wnioskujemy o zachowanie pasa terenu, jako buforu zieleni wokół naturalnych akwenów.

10.              Wnosimy o ochronę przed zabudową terenów zieleni wzdłuż strumienia Różany Potok i w jego otulinie. To klin zieleni łączący Lasek Piątkowskim, Rezerwat Żurawiniec i użytki ekologiczne w dolnym biegu strumienia.

11.              Wnosimy o ochronę przyrody w obszarze doliny Warty, poprzez lokalizowanie na terenie otwartym jedynie niezbędnej infrastruktury związanej ze sportem i rekreacją oraz służącej podnoszenia walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Dolina Warty jest korytarzem ekologicznym wysokiej rangi i zgodnie z polityka ekologiczna Państwa Polskiego obowiązkiem władz samorządowych jest realizowanie tej polityki.

12.              Wnioskujemy o zapewnienie odpowiedniej ochrony Lasku Piątkowskiego poprzez pozostawieniem odpowiedniej otuliny zieleni wokół niego oraz stworzeniem przestrzeni zielonej o charakterze uporządkowanym. W związku z tym proponujemy wprowadzenie na bezpośrednim sąsiedztwie Lasku zieleni parkowej.

13.              Wnioskujemy o ograniczenie rozlewania się tradycyjnych obszarów miejskich na tereny dotąd wykorzystywane rolniczo, zabudowę w oddaleniu od dotychczasowej zwartej zabudowy Osiedla. Przyczynia się to do postępującego chaosu przestrzennego, niszczenia krajobrazu, niszczenia i fragmentacji siedlisk przyrodniczych, miejsc bytowania fauny i flory, korytarzy migracyjnych. Zapisy w Studium przeciwdziałające tym negatywnym zjawiskom są pilnie potrzebne. W przeciwnym wypadku następne pokolenia otrzymają w spadku zdegradowany krajobraz z niespójna urbanistyka i architekturą, z niską wartością zasobów przyrodniczych Osiedla. A przecież spadek bioróżnorodności niesie za sobą konsekwencje przede wszystkim dla gospodarki człowieka, co powszechnie potwierdza nauka.

14.              Wnioskujemy aby zachować krajobraz rolniczy i leśny z dopuszczeniem funkcji „osłaniających” i wspomagających przyrodnicze wartości rezerwatu Morasko - naturalny park, las po północnej stronie rezerwatu, tworzący korytarz ekologiczny miedzy rezerwatem a lasami poligonu „Biedrusko” (Natura 2000). Opracowania naukowe dowodzą, że enklawy zieleni otoczone zabudową i/lub drogami o dużym natężeniu ruchu ulegają szybkiej degradacji i spadku bioróżnorodności (dotyczy zieleni rezerwatu i Góry Moraskiej).

15.              Opowiadamy się za uwzględnieniem w Studium koncepcji Zielonej Architektury, a w jej ramach na występowanie terenów rolniczych w mieście (w tym ogólnodostępne sady warzywno-owocowe), które, w świetle tendencji w miastach krajów starej Europy, będą zarządzane przez kolektywy społeczne czy Rade Osiedla.

16.              Sugerujemy, aby zabezpieczyc dla kolejnych pokoleń teren pod ewentualny szybki tramwaj czy napowietrzna kolej miejską, która powinna przebiegac od pętli Pestki do starego Moraska i Radojewa.

17.              Apelujemy o dostrzeżenie konieczności rozwoju infrastruktury rowerowej i spacerowej na peryferyjnych osiedlach Poznania, która pozwoli na ekologiczną i masową komunikację alternatywna do samochodowej, i na korzystanie z walorów tak zaprojektowanej przestrzeni miejskiej. Taka infrastruktura szczególnie ważna jest w sytuacjach kryzysowych, jak mamy to dzisiaj – pandemi. Pozwala m.in. ograniczyć przejazdy komunikacja miejską. Morasko i Radojewo powinno uzyskać połaczenie z innymi dzielnicami Miasta za pośrednictwem rozwiniętej sieci dróg pieszo-rowerowych.

Wnioskujemy o zabezpieczenie terenów pod budowę szlaku pieszo-rowerowego łączącego obecną ścieżkę rowerową biegnącą z Biedruska z dworcem Jana III Sobieskiego (Pętlą Pestki) - poprzez tereny rolnicze (niekoniecznie wzdłuż ulicy Radojewo). Szlak/ścieżka ta miałaby zarówno walory turystyczne jak i łączące Poznań z gminami ościennymi, przede wszystkim jednak miałaby na celu umożliwienie nowym skupiskom zabudowy w Radojewie dotarcie rowerem na Piątkowo, do pętli komunikacyjnej szybkiego tramwaju i autobusów miejskich, a także dzieciom do szkoły na Umultowie.

18.              Rozwijające się Morasko i Radojewo już odczuwa brak terenów publicznych w niedalekiej odległości od miejsc zamieszkania 1 teren rekreacyny w Moraski i jeden w Radojewie nie spełniaja oczekiwniach ludzi, którzy w coraz większej ilosci zamieszkują w nowych deweloperskich czy indywidualnie budowanych mini osiedlach. W Morasku i Radojewie potrzebne są tereny aktywności społecznej, parki kieszonkowe, z placem zabaw dla dzieci i dla ćwiczeń dla seniorów. Zlokalizowane na parcelach miejskich (nie podlegających zabudowie!) są również odpowiedzią na przystosowywanie się miasta do zmian (zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwienie wykorzystanie wód opadowych.

Zarząd wnioskuje o przeznaczenie jednej z działek miejskich w rejonie ulic Morasko-Hodowlanej, oraz dzisiaj zaniedbanej parceli miejskiej przy ul. Radojewo 20, właśnie dla aktywności społecznej w południowej i środkowej części Moraska (sygnatura ZO).

19.              Olbrzymim problemem Osiedla jest pogarszająca się przepustowość dróg zbiorczych (ul. Morasko i ul. Radojewo). W związku z szybko rosnąca liczbą mieszkańców/samochodów oraz uruchomieniem kolei metropolitalnej na linii dzisiejszej bocznicy kolejowej do Szamotuł problemy komunikacyjne jeszcze się pogłębią.

W roku 2019 cztery rady osiedli (Morasko-Radojewo, Umultowo, Naramowice, Piątkowo) poparły koncepcję wykreowania nowego, (qusi) autonomicznego systemu komunikacyjnego na Morasku-Radojewie-Umultowie, która przewiduje utworzenie autonomicznego systemu komunikacyjnego na północ od torów kolejowych („ring północny”), z parkingiem Park & Ride przy planowanym peronie kolei metropolitalnej „Stacja Piątkowo” i ulicami dojazdowymi na przedłużeniu Deszczowej w Morasku i Krygowskiego na Umultowie. Rady Osiedla Morasko-Radojewo 30 lipca 2020r. podjęła uchwałę wzywającą władze Miasta do podjęcia działać w kierunku utworzenia nowego rozwiązania komunikacyjnego na obszarze osiedli Morasko-Radojewo i Umultowo, tj. za torami wzmiankowanej bocznicy kolejowej.

Koncepcja rozrysowana została przez MPU, zyskała wsparcie Komisji Planowania Przestrzennego i Komisji Transportu Rady Miasta. Na wniosek Rady Osiedla Dyrekcja Zachodnia PLK-PKP wprowadziła w swoje plany budowy stacji kolejowej „kampus UAM” przejście przez tory vis a vis pętli Pestki na oś. Sobieskiego.

Rada Osiedla traktuje projekt ringu północnego za bezwzględnie priorytetową inwestycję do zrealizowania dla dobra mieszkańców północnych osiedli Miasta, ale także dla Piątkowa, Oś. Sobieskiego i Naramowic, które przyjmują setki samochodów przyjeżdżających z północy i parkujących, gdzie popadnie oraz kolejne tysiące przejeżdżających tranzytem. Rada Osiedla wyraża nadzieję, że ww. koncepcja ringu północnego, która uwzględnia funkcjonalne i bardziej ekonomiczne dla Miasta rozwiązanie komunikacji zbiorowej w oparciu o lokalny nowy „dworzec północ”, znajdzie swoje miejsce w koncepcji budowy przez Miasto najlepszego transportu publicznego w kraju (publiczna zapowiedź prezydenta Wiśniewskiego). W planach Miasta radni osiedla widzą szansę na zminimalizowanie poważnych problemów komunikacyjnych na osiedlach Morasko, Radojewo, a także Umultowo, na którym znajduje się jedyna w osiedlach północnych szkoła podstawowa, do której i z której dojazd dzieci związany jest z korkami na ulicach przekraczających tory kolejowe i ciągłe ryzyko spóźnień.

Koncepcja ta zyskała pełne, 100% poparcie wszystkich mieszkańców (poza słownie jednym, optującym wyłącznie za wiaduktem nad torami), którzy wypowiadali się na ten temat, w tych wewnętrznych konsultacjach społecznych na Morasku i Radojewie, a także przy innych dyskusjach na zebraniach zwoływanych przez Radę Osiedla.

Założenia inwestycyjne koncepcji ringu północnego przedstawione zostały w uchwale Rady Osiedla z dnia 7 lutego 2020 r., w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie działań w sprawie utworzenia autonomicznego systemu komunikacyjnego na obszarze osiedli Morasko-Radojewo i Umultowo (w załączniku).

20.              W kwestii wpisanego do obowiązującego Studium moraskiego "widelca" (kdZ.2), zdaniem wszystkich mieszkańców, którzy mieli szansę się wypowiedzieć, ta koncepcja komunikacyjna na Morasku nie ma racji bytu. Większość ruchu samochodowego odbywa się bowiem w relacji Morasko – Meteorytowa oraz Meteorytowa – Jaśkowiaka (w tym śmieciarek na wysypisko i innych ciężkich pojazdów do bazy firmy zajmującej się gospodarką odpadami komunalnymi Vikom przy ul. Poligonowej). Jak podają mieszkańcy w godzinach szczytu porannego i popołudniowego, obserwując skrzyżowanie w Morasku, 80 % samochodów porusza się z i do Suchego Lasu. Planowana droga „widelec” nie rozwiąże więc problemu ruchu samochodowego przez dawną wieś Morasko. Dodatkowo, została wyznaczona przecież strefa ochronna Maw1, więc budowanie drogi bezpośrednio w jej bliskości będzie negatywnie oddziaływać na środowisko (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, Dz.U. z 2019 r. poz. 1839).

Ewentualne powstanie „widelca” przeniesie część (mniejszą) ruchu samochodowego w centralną część Moraska, zamieni spokojną i cichą okolicę z urokliwymi widokami i dwoma ciekawymi enklawami zieleni wysokiej w hałaśliwą, i z pogorszona jakością powietrza strefę (smog komunikacyjny), w jakiej nie chcą żyć ludzie, którzy właśnie tu zaplanowali spędzić życie, i tu kupili nieruchomości. Zniszczeniu ulegną dwa obszary bujnej zieleni, walory utraci żółty szlak pieszy nr 3585, wzdłuż ul. Lewandowskiego, który jest jednym z najpiękniejszych w okolicy Poznania. Koszmarem byłaby też taka zabudowa wzdłuż ulicy, która uniemożliwiłaby podziwianie panoramy Miasta oraz skazała wędrowców na szlaku na spacer po szlaku zabetonowanej z prawa, z lewa i pod nogami ulicy.

 

W zakończeniu:

Nalegamy, aby zespół urbanistyczny nie ulegał presji deweloperów i właścicieli gruntów komercyjnych, którzy tereny przeznaczone w studium z 1999r. oraz w późniejszych studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, na tereny zieleni - celowo zdegradowali, aby starać się od zmianę przeznaczenia gruntów w studium i/lub mpzpm. Taka wyrafinowana ww. działalność od lat zauważana jest na Morasku, jak i w mieście.

 

Zagęszczenie zabudowy, którego skutki odczuwają dzisiaj mieszkańcy i przyroda Osiedla, uczynią z obszaru dawnego Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego krajobraz zabudowany, którego tak kiedyś cenione walory krajobrazowe (autorzy koncepcji Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego) zostaną unicestwione na zawsze. Mieszkańcy i Zarząd Osiedla opowiadają się, za ochroną krajobrazu Osiedla (krajobraz przecież prawnie chroniony jest w wielu dojrzałych demokracjach Unii), i uwzględnieniem tej ochrony w Studium. Podobnie jak zachowanie terenów z cennymi przyrodniczo gatunkami roślin i zwierząt (vide załącznik wnioski Klubu Przyrodników koło Poznańskie z 13.09.2012r.).

 

Za Zarząd Osiedla

Wiesław Rygielski

/Przewodniczący/

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Ważny post: Co możemy zrobić dla poprawy komunikacji samochodowej

Ring Północny - koncepcja układu komunikacyjnego na Morasku-Radojewie-Umultowie.

27 grudnia 2018r . grupa mieszkańców Moraska i Umultowa (Grupa Inicjatywna „Zespół Północ”) przedstawiła  idée fixe systemu komunikac...