ZDM

ZARZĄD DRÓG MIEJSKICH


 Stan zaawansowania budowy chodnika w ul. Morasko i ul. Hodowlanej

na dzień 21 czerwca 2021r. 

1. Chodnik - Po uprawomocnieniu sie przetargu na budowę brakującego odcinka chodnika na ul. Morasko trwają ustalenia zapisów umowy z wykonawca. Umowa powinna być podpisana do końca miesiąca, następnie będzie przekazanie placu budowy wykonawcy, który będzie miał 300 dni na realizację inwestycji

2. Hodowlana - Jest kompletna dokumentacja i pozwolenia. W lipcu ogłoszenie przetargu publicznego. Jeżeli nie będzie odwołań od wyników przetargu wykonawca dostanie plac budowy w październiku/listopadzie br.

I oby tak było

wrygielski

-------------------------------------------------------------

 

Uzupełnienie informacji dot. budowy chodnika w ul. Morasko (od Szklarniowej do Deszczowej)







Projekt, który Państwu otrzymali do wglądu w 2020r był projektem budowlanym.

Teraz zamieszczam link do tzw. projektu wykonawczego.  Wykonawczy jest ostatecznym.


W miedzy czasie obyły się 2 spotkania w terenie z kierownikiem projektu oraz projektantem projektu wykonawczego. Udało się nie wyciąć większości starych drzew (z pierwotnie planowanych 19 wycięto 7),  a przy ul. Nad Różanym Potokiem oszczędzono wspaniały, stary kasztan. Dla mnie to powód do wielkiego zadowolenia.


Ponadto udało się wypełnić luki w projekcie budowlanym, który nie przewidywał  prac na odcinku wylotu ul. Hodowlanej  (bo to osobny projekt dla całej ulicy) oraz ul. Różany Potok (to też osobny projekt, chociaż schowany przez urzędników do szuflady). Groziło, że przy nieskoordynowaniu wykonawstwa  (co pewnie będzie miało miejsce, 2 osobne zadania i 2 różnych wykonawców) mogłoby dojść do niezgrania się tych 2 projektów i w czasie, i w szczegółach.

Ponadto uzgodniono z projektantem, który będzie  miał nadzór autorski nad pracami, że chodnik dociągnięty będzie do końca ul. Szklarniowej (czego w projekcie wykonawczym nie ma).


Podstawowa wada projektu jest taka, że nie zapewnia przejścia w ulicę Deszczową

Absolutnie z wybudowanego chodnika nie będzie możliwości wejścia w ul. Deszczową (nie ma tu na ul. Morasko nawet 10 cm pobocza). Nawet przechodząc 2 razy przez jezdnię nie ma 3-go oznakowanego przejścia przez ul. Morasko na druga stronę w kierunku ul. Deszczowej.

No tak to wymyślili w ZDM.


Realizacja - wg informacji służbowych:

- dokumentacja gotowa (jest pozwolenia ZRiD, czyli tryb spec ustawy, projekt organizacji ruchu na ul. Morasko

- drzewa wycięte 

- trwa przygotowanie przetargu

- przetarg na wykonawstwo na przełomie III/IV br.

- przekazanie placu budowy wykonawcy i wejście wykonawcy VII br.

-budowa rozpoczyna się od strony ul. Deszczowej, od kanalizacji deszczowej

- zakończenie prac:  IV/V 2022r.


Będzie sporo utrudnień w ul. Morasko, bądźmy przygotowani

Jeżeli macie Państwo uwagi, teraz, czy pojawia się w trakcie realizacji inwestycji - proszę pisać czy dzwonić. Wiele spraw można próbować załatwiać.

 

link do mapy:   https://drive.google.com/file/d/1ib2MYHcDT4oU5Kcu9A_Rn1lyuibo9VIB/view?usp=sharing

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

grudzień 2020

1. Koncepcja przebudowy układu drogowego w rejonie ul. Radojewo

2. Projekt budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Radojewo i Franciszka Jaśkowiaka oraz przebudowy skrzyżowania ulic Radojewo i Lubczykowej w formie skrzyżowania skanalizowanego

 https://zdm.poznan.pl/pl/koncepcja-przebudowy-ukladu-drogowego-w-rejonie-ul-radojewo
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jak wciąż nie wybudowano ostatniego odcinka chodnika w ul. Morasko czyli nieustanny bój o chodnik

W zasadzie od dnia przyłączenia Moraska do Poznania, tj. 1 stycznia 1987, każda rada osiedla podnosiła problem braku chodnika łączącego Morasko „z Miastem”. Dysponuję pismami lokalnego stowarzyszenia Morasko XXI z 2006r, które argumentowało także, że ulica bez chodnika, a nawet bez minimalnego utwardzonego pobocza, jest niebezpieczna dla pieszych i rowerzystów. Wiemy, że ginęły tu dzieci, ranni byli piesi, były wypadki rowerzystów, motocyklistów, zderzenia samochodów w tym ze zwierzętami. Pismo trafiło do magistratu i przewodniczącego Rady Miasta. W odpowiedzi Miasto napisało, że ulica Morasko należy do ulic, na których jest niewiele wypadków, a wiec jest bezpieczna. Koniec. I ma rację, … z tym jednak, że wypadkowość jest niewielka, bo niewielu pozwala dzieciom tą ulicą chodzić i jeździć rowerem do szkoły i do Miasta, dorośli ograniczają ruch w obliczy pędzących na gazie wielotonowych ciężarówek, a ludzie z Piątkowa niechętnie rowerami przyjeżdżają tą ulicą do Moraska.

 

Konkrety:

Przedstawiamy aktualny stan i podjęte dotychczas działania w sprawie budowy brakującej części chodnika w ulicy Morasko (od ul. Deszczowej do ul. Szklarniowej). Zapewne Państwo wiecie ze ta niezbędna i niecierpiąca zwłoki inwestycja nie może zostać zrealizowana przez miasto od ponad czterech lat, napotykając na liczne problemy ze strony różnych stron uczestniczących w postępowaniu inwestycyjnym. Działając w sposób pozytywistyczny przedstawiamy przebieg działań podjętych przez Radę Osiedla od 2019 roku.

Marzec 2019r.

W marcu 2019r. spółka Aquanet uzgodniła dokumentacje projektową kanalizacji deszczowej związanej z budową chodnika. W ogniu kontrowersji ZDM-Aquanet pośredniczyliśmy i naciskaliśmy na jak najszybsze zakończenie ciągnącej się ca. 2 lata polemice. Upływ czasu spowodował, że konieczna stała się aktualizacja niektórych warunków technicznych oraz ponowne (sic!) uzyskanie opinii wymaganych do decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej (tzw. ZRID). W kwietniu 2019r. ZDM (Zarząd Dróg Miejskich) przewidywał, że kompletną dokumentację otrzyma do końca kwietnia i w pierwszej połowie maja wystąpi do Wydziału Urbanistyki i Architektury UM o uzyskanie decyzji ZRID. Przewidywał też, że wykonanie robót budowlanych nastąpi w ciągu 6 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą (pismo zastępcy prezydenta Mariusza Wiśniewskiego z 3 kwietnia 2019r. znak sprawy: Or-II.0003.1.138.2019 nr rej. 030419-2207).

Maj 2019r.

 Na początku maja 2019. odbyliśmy spotkanie w ZDM, podczas którego m.in. poruszony był temat chodnika w ul. Morasko. Przedstawiciele ZDM tłumaczyli, ze opóźnienie w oddaniu gotowego projektu wynikało z uwag do projektu czynionych przez Aquanet (powyższe nie zostało oficjalnie potwierdzone na spotkaniu z Aquanetem, które odbyło się 1 sierpnia br. w siedzibie RO). Niemniej jednak zapewniono nas, że projekt – wykonywany przez pracownie zewnętrzną - powinien zostać złożony do ZDM do 24.05.2019, co pozwoliłoby na realizację budowy w drugim kwartale 2020 roku. Pozostały jednak do uwzględnienia uwagi złożone przez ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego).

Sprawę monitorowaliśmy również bezpośrednio u projektanta (firma Elanpro z Rokietnicy). Pomimo utrudnionego kontaktu i początkowej niechęci przedstawicieli projektanta udało nam się uzyskać zapewnienie (w rozmowie z dnia 15.05.2019) co do oddania projektu w terminie, tj. 24.05.2019. Jednocześnie skontaktowaliśmy się z ZTM (16.0519r.) pytając czy przesłali swoje uwagi do projektanta (ten z kolei twierdził, ze jeszcze ich nie otrzymał). ZTM potwierdził, że uwagi zostały przesłane 3 dni wcześniej (zaskakująco długi czas oczekiwania jak na list miedzy sąsiadującymi gminami). Czeski film – nikt nic nie wie.

 W dniu 20.05 skontaktowaliśmy się z projektantem otrzymując arogancką odpowiedz, że przeszkadzamy im w pracy nad kompletowaniem dokumentacji, a co jest bardzo skomplikowane i może zająć nawet tydzień (czyli już termin 24.05 był nierealny). Nie chcąc zaburzać zawiłego i rozbudowanego procesu kompletowania dokumentacji projektowej (?) spróbowaliśmy skontaktować się z projektantką już po terminie sugerowanym przez ZDM, tj. 27.05. Niestety od tego momentu Elanpr, przestał odbierać telefony.

 Ponownie sprawę chodnika na ul. Morasko poruszyliśmy na spotkaniu 21.06 br. w Wydziale Urbanistyki i Architektury UM (WUiA), który to wydział wydaje decyzje wywłaszczeniowe dla terenów pod planowane inwestycje (procedura zwana w skrócie ZRID). Dowiedzieliśmy się, że projekt został przez jego wykonawcę już złożony do ZDM, a ZDM przesłał go do WUiA. Okazało się jednak, że projekt został przez WUiA cofnięty z powodu braków w rysunkach oraz BRAKU FORMALNEGO - obowiązkowej opinii konserwatora zabytków (oczywiście w rejonie inwestycji nie ma żadnych zabytków, ale prawo wymaga takowej opinii, kuriozalne, że prowadzący sprawę ulicy Morasko w ZDM nie wiedział tego). Przy próbie wyjaśnienia w/w spraw w przedstawiciel ZDM wymówił się brakiem czasu. Projektant, z którym udało skontaktować się dopiero 5.07 br., nie potrafiła jasno odpowiedzieć na pytanie, kto był odpowiedzialny za dostarczenie brakującej opinii. Filmu czeskiego ciąg dalszy.

WUiA wyznaczył 7 dni na uzupełnię braków. ZDM nie uzupełnił ich w terminie (!). Konsekwencja tego było zawieszenie postępowania przez WUiA. Tylko dzięki uprzejmości dyrekcji WUiA zawieszono a nie po prostu zakończono postępowanie, co wiązałoby się z koniecznością ponownego uzyskania decyzji ZRID, co z kolei ze względów formalno-prawnych zajmuje minimalnie 90 dni. I tak mielibyśmy kolejne miesiące opóźnienia w stosunku nawet do bardzo przewlekłych przewidywań ZDM.

Rozpoczęliśmy „nękanie ZDM” monitorując czy wniosek zostanie i kiedy uzupełniony. Po rozmowie 10.08.br z ZDM – dowiedzieliśmy się, że wniosek został uzupełniony i zapewniono nas, że 13.08 znajdzie się w WUiA. Nie został!

Po interwencjach kilka tygodni później wniosek wreszcie trafił do WAiU.

sierpień 2019r.

1 sierpnia 2019r., na spotkaniu mieszkańców Moraska i Radojewa z Aquanetem otrzymaliśmy informację, że firma nie ma nic przeciwko budowie chodnika (problem sporu z ZDM wynikał z racjonalnego podejścia do wykonywania inwestycji w sytuacji projektu budowy kanalizacji sanitarnej w ul. Morasko planowanej na lata 2023-26).

 Z drugiej strony nieoficjalnie wiemy, że jest jakieś zainteresowanie sprawą chodnika przy ul. Morasko, ze strony wyższych czynników Miasta. Kto za tym stoi … tylko się domyślamy. I oby nie skomplikowało to sprawy, która jest już na ostatniej prostej.

Luty 2020r.

20 lutego 2020r. ZDM, który po latach uporał się z dokumentacją i uzgodnieniami z Aquanetem, jako Dysponent, przesłał do spółki miejskiej Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM) wskazania do realizacji inwestycji. PIM jest wiec już inwestorem zastępczym ZDM.

Ogólnie materiały otrzymane od Dysponenta PIM traktuje jako dokumentację budowlaną na podstawie której została wydana decyzja ZRID (prawomocna).  Do dzisiaj, w tym okresie, w PIM nastąpiła: analiza materiałów, jakie zostały przekazane z ZDM, zostały dokonywane wyjaśnienia oraz rozpisano postępowania na projektanta i inżyniera kontraktu (IK). Przeprowadzono procedurę wyłonienia wykonawcy prac projektowych, który wykonuje projekt wykonawczy. Umowa z projektantem została podpisana 19.06.2020. W miedzy czasie został już wybrany Inżynier Kontraktu, który ma nadzorować prace budowlane (został wybrany wcześniej, aby nie tracić czasu, za co należy się uznanie dla prowadzącego projekt ul. Moraskiej w PIM). Umowa z IK została podpisana 01.06.2020 r.

Obecnie jest wykonywana dokumentacja wykonawcza, STWIORB, TER oraz inne dokumenty techniczne szczegółowe, konieczne do ogłoszenia postępowania na wykonawcę robót.

Projektant, oprócz spraw technicznych, musi również zaktualizować kosztorysy inwestorskie jako oszacowanie wartości dla zadania inwestycyjnego. To jest konieczne w sytuacji, kiedy koszty aktualne przekroczą poziom inwestycji zakładany wcześniej przez ZDM i co będzie podstawą do wystąpienia do Dysponenta o uzupełnienie środków finansowych (poprzez sesję rady miasta). Z chwilą otrzymania środków czyli zabezpieczenia pod kosztorys inwestorski oraz inne koszty dla Projektanta, IK oraz PIM, PIM będzie mógł ogłosić postępowanie przetargowe na wykonawcę robót (bez posiadania środków nie można ogłosić postępowania, jako że nastąpiło by naruszenie dyscypliny finansów publicznych). Projektant ma 120 dni od dnia podpisania Umowy (jeśli projektowanie będzie postępowało bez problemów) na przedstawienie wyników swojej pracy, które będą podlegały ocenie zamawiającego. 

 

Lipiec 2020r.

Prognozowany przez PIM harmonogram prac ( na dzień 15 lipca 2020r.):

- Jesień 2020r. - wybór wykonawcę robót, który, rozpocznie prace przy budowie sieci kanalizacji deszczowej Prace będą odbywały się sukcesywnie, zakładając, ze może je opóźniać zimowa aura  

- Całość prac w tym chodniki - zakończenie czerwie/ lipiec 2021

 

Żeby nie było tak radośnie należy otwarcie powiedzieć, że:

- Mieszkańców czekają utrudnienia w poruszaniu się komunikacja autobusowa i prywatną – ruch wahadłowy z powodu czasowego zamknięcia 1 nitki jezdni

- PIM podejmuje starania o zmianę technologii wykonania kanalizacji deszczowej – z technologii otwartego wykopu na technologie rury bezszwowej i wykonawstwo bezroskopowe, co pozwoli na wykopy tylko przy punktowej kolizji z ruchem drogowym, a to zmniejszy długość wahadła samochodowego i czas zamknięcia 1 nitki jezdni.

- Skrzyżowania ulic miedzy Hodowlanej i Nad Różanym Potokiem są wg projektu ZDM w odrębnych opracowaniach (budowy ulicy Hodowlanej i ulicy Nad Różanym Potokiem). Przedziwne, ale prawdziwe. PIM zapewnia, że poczyni starania, aby wykonać logiczne przeprowadzenia chodnika przez te skrzyżowania

- Asfalt zdjęty pod wykopy odtworzony będzie tylko po śladzie kanalizacji deszczowej – nie będzie odtworzenie nawierzchni asfaltowej w pełnej konstrukcji całej drogi

- Inwestycja musi być wykonana zgodnie z przepisami prawa budowlanego – i inwestor przewiduje wycięcie 19 drzew, w tym starych kasztanów po wschodniej stronie ul. Morasko. Projektant zdaje sobie sprawę (bo dostał taka informację), że wielu mieszkańców oczekuje poszanowania drzew i tak będzie projektował budowę, aby straty w drzewostanie zminimalizować do niezbędnej ilości

 Grudzień 2020r.

Po wielomiesięcznych staraniach Rada Miasta przywróciła finansowanie inwestycji.

17 grudnia 2020 inwestycja znalazła się w przegłosowanym budżecie Miasta na 2021r.

Styczeń 2021r.

Uaktualniony (z 2019r.) kosztorys inwestorski w grudniu 2020 wykazał brak ponad 1 mln zł. Oczywiście RO takich pieniędzy nie ma. Po twardych negocjacjach, bardzo twardych, ZDM zgodził się dołożyć brakująca kwotę.

Wyznaczonym kierownikiem projektu jest pan Tomasz Wojtaszek z PIM. Projekt miał być wykonany we wrześniu 2020. Jeszcze w tym roku maiła rozpocząć się budowa kanalizacji deszczowej. Termin realizacji inwestycji przewidywano na czerwiec 2021r.

Dzisiaj sytuacja się zmieniła. Termin oddania inwestycji do użytku oddalił się o ca. pół roku.

Dopiero w połowie stycznia do PIM dotarło formalne zlecenie ZDM przystąpienia do realizacji inwestycji

 Projektant zdawał sobie sprawę z wagi poszanowania drzew i projektował tak, aby straty w drzewostanie zminimalizować do niezbędnej ilości. Nic więcej nie mógł zrobić, bo Miasto niechętnie wykupuje grunty prywatne (tu można było zrobić obejścia drzew wykupując małe kawałki gruntów prywatnych.

 Proszę zauważyć, że inwestycją jest wybudowanie chodnika, a nie chodnika ze ścieżką rowerową. Ścieżki rowerowej dalej Morasko nie będzie miało.

W zakończeniu:

Może po wielu latach starań doczekamy się. Ale wciąż trzeba patrzeć urzędnikom na ręce. Covid-19 może być pretekstem, aby ponownie zabrać pieniądze z tej inwestycja.

Na pewno jako rada Osiedla nie odpuścimy tej wciąż opóźnianej, a niezbędnej dla bezpieczeństwa mieszkańców Moraska inwestycji. Chcielibyśmy wierzyć, że chodnik zostanie wybudowany zanim ktoś zostanie ranny lub zginie

 
 
------------------------------------------------
Chodnik w ulicy Morasko - dokumentacja (odcinek Szklarniowa-Deszczowa)
https://drive.google.com/file/d/1vcyRmJe6nhduv9WFACzVJDQMranCvlPN/view?usp=sharing

uwagi:
  1. Do wycinki jest 19 sztuk drzew zgodnie z posiadanym operatem dendrologicznym
  2. Skrzyżowania ulic miedzy innymi Hodowlanej jest wg odrębnego opracowania
  3. Odtworzenie nawierzchni asfaltowej tylko po śladzie kanalizacji – nie będzie odtwarzany w pełnej konstrukcji całej drogi.
  4. Dokumentacja jest dokumentacją budowlaną na podstawie której została uzyskana decyzja ZRID decyzja jest prawomocna. Obecnie jest wykonywana dokumentacja wykonawcza, STWIORB, TER oraz inne dokumenty techniczne szczegółowe, konieczne do ogłoszenia postępowania na wykonawcę robót.
  5. Do wykonania jest tylko chodnik bez ścieżek rowerowych
  6. Do wykonania jest stała organizacji ruchu
---------------------------------------------------------------


ZADANIA ZREALIZOWANE PRZEZ ZDM W RADOJEWIE 2019/2020

- wykonanie doświetlenia przejścia dla pieszych przez ul. Radojewo w bardzo niebezpiecznym miejscu przy ul. Arnikowej,

- wykonanie fragmentu chodnika po północnej stronie ul. Radojewo do granic miasta Poznania i Biedruska,

- zmiana organizacji ruchu ul. Radojewo w rejonie ul. Arnikowej,

- naprawa chodnika dla pieszych na odcinku ul. Łopianowa  - Wiesiołkowa

- wykonanie projektu rozbudowy placu zabaw w Radojewie,

W TRAKCIE:

- dokumentacja projektowa dla skrzyżowań:

Naramowicka - Jaśkowiaka-Radojewo - obecnie oczekujemy na konsultacje ws zaproponowanych rozwiązań, które prawdopodobnie zostaną przedstawione przez ZDM we wrześniu 2020.

Naramowicka - Lubczykowa - Łopianowa - jw.

- przygotowywanie koncepcji chodnika/ścieżki w ciągu ulicy Naramowickiej od ul. Łopianowej do istniejącego chodnika=ścieżki Naramowicka 365 (Umultowo).

NIEZREALIZOWANE:

- projekt chodnika skrzyżowanie Podbiałowa - Radojewo: brak wizji rozwiązania problemu odwodnienia

 SŁOWA UZNANIA

... za szybką reakcję związaną z bieżącym utrzymaniem ulic: łatanie dziur Podbiałowa, chodnik przy Łopianowej  (to dla komórki zajmującej się utrzymaniem dróg!)

opracował: Filip Czyżewski, członek rady Osiedla
------------------------------------------------------------
 

ZADANIA ZREALIZOWANE PRZEZ ZDM W Morasku 2019/2020

Na Morasku ... bez zmian - wszystkie inwestycje opóźnione 
 
Po pół roku ZDM zamontował słupki ograniczające samochodom mijanie progów zwalniających na ul. Morasko.
 
Opracowany jest projekt budowy ul Nad Różanym Potokiem po ostatnie zabudowania (licząc od ul. Morasko)
 
W zasadzie, gdyby nie ciągłe grzebanie i zmienianie części Aquanetowej, już gotowy byłby projekt budowy permanentnie zalewanej ul. Hodowlanej (z kanalizacją deszczową) 

Gotowy jest projekt przebudowy skrzyżowania Sióstr Misjonarek i ul.Morasko
 
Gotowy jest projekt budowy chodnika - brakującego fragmentu - w ul. Morasko (inwestorem zastępczym jest PIM i daj  Boże prace rozpoczną się na początku 2021r)

W trakcie jest projekt budowy ulic w regionie Glinienko, Glinno, Janowo itd.

Zmodyfikowano teren rekreacyjny wykonując utwardzenie fragmentu tereny, dodając nowe urządzenie do ćwiczeń, kilka ławek, słownie trzy drzewa (klony) oraz przeniesiono starsze urządzenia, tak aby sprostać wymaganiom biurokratycznych wytycznych. Postawiono 2 lampy i skrzynkę elektryczną.
 
nie miał wiele co opracowywać: w.rygielski

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Wnioski ZDM dotyczące "budowy ulicy Janowo (pierwszy) oraz ulicy Łysy Młyn (drugi) wraz z odwodnieniem, oświetleniem i kanałem technologicznym"


https://drive.google.com/file/d/1dANbjC9TKe29Z9ExeewKRuCVJ4pheRS0/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/13_8hBDIWkY49djqjIVxy9iHh69z4yEvX/view?usp=sharing



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Notatka ze spotkania z Radą Osiedla Morasko-Radojewo w dniu 06.03.2020 r.

1.     W spotkaniu uczestniczyły następujące osoby:

1. RO Filip Czyżewski
2. RO Jakub Wesołowski 
3. RO Wiesław Rygielski 
4. ZDM Krzysztof Olejniczak – Dyrektor ZDM 
5. ZDM Radosław Ciesielski – Z-ca Dyrektora ZDM (tylko na początku) 
6. WJPM Marcin Napierała (delegowany do pomocy RO pracownik Wydziału wspierania Rad Osiedli) 
7. ZDM Sylwia Stec 
8. ZDM Mirosława Adamska  
9. ZDM Bartosz Światłowski 
10. ZDM Jacek Maćkowiak 
11. ZDM Agnieszka Jankowska - Kranz 
11. ZDM Anna Bartoszewska

- do końca czerwca ZDM przyjmuje nowe zadania Rady Osiedla do realizacji – po określeniu możliwości  ich  wykonania w danym roku.
- na stronie internetowej Geopoz – w zakładce SIP umieszczone są informacje o inwestycjach, które wykonują różni gestorzy sieci. Rada Osiedla może korzystać z tych informacji do koordynowania zadań na swoim terenie http://sip.geopoz.pl/poznan_internet_sip.php

3.     Podczas spotkania omówiono następujące zadania:

·         ze środków celowych – kwota 15 701,00 zł:
Lp.
Zadanie
Ustalenia
1.
Utwardzenie nawierzchni ul. Różany Potok na odcinku od ul. Morasko
do ul. Nad Różanym Potokiem 39

RO do końca kwietnia 2020 r. przekaże Uchwałę do ZDM informację o nowych zadaniach.
2.
Utwardzenie nawierzchni
ul. Deszczowej
RO do końca kwietnia 2020 r. przekaże Uchwałę do ZDM informację o nowych zadaniach.
Zadania zostaną wykonane do wysokości posiadanych środków.
·         ze środków własnych:
Lp.
Nazwa zadania
Kwota
Ustalenia
1.
Projekt chodnika w ul. Radojewo od ul. Lubczykowej w kierunku ul. Miętowej (do ul. Naramowickiej 360)
47 204

ZDM wyjaśni na jakim etapie jest projektowanie
2.
Budowa chodnika po północnej stronie ul. Radojewo do granicy Miasta Poznania
169 965
W trakcie realizacji.
3.
Zakup i montaż ławek na ulicach: Lewandowskiego, Morenowa, Rumiankowa, Polarna
10 000
RO do końca marca 2020 r.  przekaże lokalizacje.
4.
dokumentacja projektowa układu komunikacyjnego Radojewo
200 000 RO dodała 159 500
łącznie 359 500
W trakcie projektowania.
5.      
Projekt budowy oświetlenia w ul. Kminkowej
10 000
W trakcie projektowania.


·      ze środków na lata 2016 – 2019 przeznaczonych na budowę, przebudowę, modernizację dróg oraz oświetlenia:
Lp.
Zadanie
Kwota
Ustalenia
1.
Budowa układu drogowego ul. Glinienko i okolic z wykonaniem chodników, oświetlenia i kanalizacją deszczową
 3 100 000
Trwa projektowanie. Uzgodniono konieczność podziału działek. Zadanie będzie realizował PIM. ZDM przekaże dokumentację projektową do RO.

·       Wcześniej Rada Osiedla jednomyślnie (wszyscy obecni na zebraniu RO 24 lutego 2020, radny Matuszak jak zwykle był nieobecny) przyjęła uchwałę o zobligowaniu radnego Matuszaka do pilotowania sprawy "budowy układu drogowego ul. Glinienko i okolic" rozpoczętej kilka lat temu podczas poprzedniej kadencji Rady Osiedla. Na tę inwestycję poprzednia RO przeznaczyła 100% 4-letnich funduszy własnych na budowę infrastruktury drogowej


       ze środków będących w dyspozycji ZDM (wydatkowanych w obszarze działania Rady Osiedla):
Lp.
Zadanie
Kwota
Ustalenia
1.
Budowa chodnika u zbiegu ulic Meteorytowej, Morasko i Sióstr Misjonarek
200 000 - GRANT
Realizacja zadania będzie możliwa po uzyskaniu decyzji ZRID, o którą ZDM wystąpi w chwili wyboru wykonawcy na budowę podczyszczacza w ul. Morasko.
2.
Budowa chodnika na ul. Morasko
2700 000

Realizacja w PIM.
3.
Budowa chodnika przy ul. Radojewo (wylot w kierunku Biedruska)
300 000 – popr. radnych
W trakcie realizacji.
4.
Projekt ronda ul. Morasko /Deszczowa a także odcinek drogi ul. Deszczowej ok. 300m
150 000 – popr. radnych
ZDM wystąpił do Aquanetu o warunki odwodnienia. Będzie przygotowana dwuwariantowa koncepcja projektu.
5.
Koncepcja budowy wiaduktu na torami kolejowymi ul. Morasko
150 000 – popr. radnych
W trakcie projektowania.
           
Dodatkowe ustalenia:
a)   ul. Hodowlana – projektowanie jest na ukończeniu (do czerwca powinno się zakończyć). ZDM będzie zabiegał o środki na realizację tego zadania. ZDM zwróci się do WGN UM o informację na jakim etapie jest umowa partycypacyjna z Qubika Development.
b)   RO prosi o przesłanie pism ws. konieczności wydatkowania 115 000 zł na remonty chodników (środki powierzone) w roku 2019.
c)    ul. Sióstr Misjonarek – woda zbiera się na łuku drogi, ZDM obniży krawężnik, co spowoduje iż woda opadowa będzie odprowadzana do zbiornika retencyjnego.
d)   ul. Morasko - RO zgłasza, iż na poboczu jest dziura po wewnętrznej stronie łuku
e)   ul.   Lubczykowa (obok placu zabaw)    – ZDM wystąpi do MIR z zapytaniem o możliwość ustawienia znaku ‘zakaz wjazdu’ dla samochodów ciężarowych.
f)    Ul. Morasko na wysokości cmentarza – progi zwalniające są omijane przez kierowców, ZDM zweryfikuje uniemożliwienie możliwość omijania progów poboczem.
g)   RO podejmie uchwałę dot. rozdysponowania środków czteroletnich (2020-2023), w której uwzględni budowę ul. Nad Różanym Potokiem – łącznik, oraz budowę chodnika w ul. Radojewo od ul. Lubczykowej do ul. Naramowickiej 360.
h)   ZDM w ciągu miesiąca przekaże info na temat finansowania realizacji zadania budowy chodnika w ul. Morasko. 
na podstawie notatki sporządzonej przez ZDM w.rygielski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Ważny post: Co możemy zrobić dla poprawy komunikacji samochodowej

Ring Północny - koncepcja układu komunikacyjnego na Morasku-Radojewie-Umultowie.

27 grudnia 2018r . grupa mieszkańców Moraska i Umultowa (Grupa Inicjatywna „Zespół Północ”) przedstawiła  idée fixe systemu komunikac...