niedziela, 30 czerwca 2019

Kokoryczowe Wzgórza w Radojewie

   W Radojewie jest stary, zaniedbany park i opuszczony pałac rodziny von Treskow. W rodzinie von Treskow Radojewo pozostało do 1945 roku. Po wojnie majątek upaństwowiono, w budynku pałacowym mieściła się szkoła. Park, założony został przez sławnego niemieckiego projektanta ogrodów. Obecnie na malowniczym wzgórzu występują naturalne siedliska roślinności. Tu znajduje się najstarszy w mieście jesion (pomnik przyrody), rosną olbrzymie platany. Nazwę Kokoryczowe Wzgórze nadała temu miejscu pani profesor Borysiak, botanik z UAM, wiele lat temu. Nawiązuje do niskiego grądu z występująca tu kokoryczą (Corydalis cava), porastającego wraz łęgiem zboczowym teren parku.

Dobra wiadomość: Park Kokoryczowe Wzgórza będzie się niebawem zmieniał, i to nie tylko z tytułu projektu „Mood for Wood”, międzynarodowych warsztatów dla studentów fakultetu design małych form ogrodowych z Polski, Czech Słowacji i Węgier, które właśnie zagościły w Radojewie, ale także dzięki temu, że operator energetyczny firma ENEA wraz z Lasami Państwowymi🌲🌳 (do nich należy park), w ramach projektu „Enea Eko Projekty”, jeszcze w tym roku na Kokoryczowych Wzgórzach wytyczy ścieżkę edukacyjną wraz z tablicami informacyjnymi. Małymi krokami teren parku będzie się dla nas wszystkich pozytywnie zmieniał. A jest piękny

Wytworzone przez studentów konstrukcje małej architektury ogrodowej pozostaną w parku i będą służyć wędrowcom i spacerowiczom szukających pięknych, niezadeptanych i wciąż nieodkrytych w Poznaniu miejsc. 

Organizatorzy warsztatów (poznański oddział SARP oraz poznański architekt krajobrazu Magda Garnczarczyk), zapraszają na spotkania z projektantami i montaż zaprojektowanych konstrukcji 20, 22 i 28 lipca. Będę o tym jeszcze przypominał ... bo warto.

Więcej i barwnie o tym niesamowitym parku pisze na swoim blogu mieszkanka Radojewa Natalia: > Blog Natalii




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Ważny post: Co możemy zrobić dla poprawy komunikacji samochodowej

Ring Północny - koncepcja układu komunikacyjnego na Morasku-Radojewie-Umultowie.

27 grudnia 2018r . grupa mieszkańców Moraska i Umultowa (Grupa Inicjatywna „Zespół Północ”) przedstawiła  idée fixe systemu komunikac...